SIĞACIK AKTİVİTELER

SIĞACIK AKTİVİTELER


 

İon medeniyetine ev sahipliği yapmış olan ve bu medeniyetin 12 şehrinden biri olan Sığacık Köyü, yeni dönemin en popüler tatil beldelerinden biri olmayı da başarmış durumda. Seferihisar sınırları içerisinde yer alan Sığacık, sakin karakteri ile de dikkatleri üzerine çekiyor. En eski yerleşim yerlerinden biri olan Teos, Seferihisar sınırları içerisinde yer almaktadır ve Sığacık’a uzaklığı 2 km dir.Teos ; Arkaik, Roma ve Helenistik dönemlerin en önemli ticaret kentlerinden biridir.  Takvimler 1425’i gösterdiğinde Aydınoğullarının eline geçen bölge, Cüneyt Bey’in ölümü ile birlikte Osmanoğluları'nın kontrolüne geçer ve bu dönemden sonra Osmanlı toprağı olarak kalır. Tarihi dokusu,doğal güzellikleri, mandalin bahçeleri, zeytinlikleri,plaj turizmi, su altı zenginliği, profosyonel su altı spor okulları, rüzgar sörf okulları ile keşfetmeniz gereken yerlerden biridir.

Limanın kuzeydoğusunda yer alan Sığacık Kalesi, Kanuni Sultan Süleyman döneminde inşa edilmiştir  Kale, yerli ve  yabancı turistlerin uğrak yeridir. Sığacık’a uzaklığı 2 km mesafedeki Teos antik kent sanatçılar şehri olarak da bilinir.

Yarım günlük gezi süresi yeterlidir. Gümrük Kapısı niteliği taşıyan Marina, bir çok işletmeyi içinde barındırır. Sığacık sınırları içerisinde yer alan Akkum plajı ücretsiz olarak hizmet veriyor. Mavi bayrağa sahip olan  Akkum plajı denize girmek için uygundur. Beyazın en saf halini Kaleiçi sokaklarında görebilirsiniz. Birbirine yakın evler ve pansiyonların yer aldığı sokaklarda, köy halkının evlerinin önünde kendi ürünlerini satması dikkatinizi çekecektir. Dilerseniz alış veriş yapabilir dilerseniz küçük bir gezinti ile sokakları keşfedebilirsiniz.